Saturday 02 December 2023

BTC до ETH - Биткоин до Ethereum валута конвертор

Нашиот Биткоин до Ethereum конвертор е актуелен со курсеви за размена од 01.12.2023. Внесете го дадениот износ што треба да се конвертира во полето лево од Биткоин. Користете "Swap валути" - копчето за да ја направите стандардната валута. Кликнете на Ethereum или Ethereum за да конвертирате помеѓу таа валута и сите други валути.

Биткоин до Ethereum калкулатор на девизниот курс

Кој е тековниот курс за Биткоин до Ethereum?

Amount
From
To

1 Биткоин =

18,42 Ethereum

1 BTC = 18,42 ETH

1 ETH = 0,0543 BTC

Биткоин до Ethereum conversion - Курсна листа на ажурирани: 01.12.2023 17:50

Биткоин курсот до Ethereum = 18,42


Конверзија BTC во Ethereum

Ја избравте изворната валута BTC и целната валута Ethereum со количина 1 BTC. Можете да изберете девизен курс во двете списоци за повеќе од 160 меѓународни валути. Девизниот курс се ажурира во редовни интервали и се прикажува во табеларна форма за вообичаени количини. Исто така, можете да ги видите историскиот курс на други посетители.

Cross Currency Rates

USDEURGBPCADJPYBTC
USD11.0949261.2601000.7298020.00669137,037.037037
EUR0.91330411.1508540.6665310.00611033,826.074074
GBP0.7935880.86892010.5791620.00531029,392.148148
CAD1.3702351.5003051.72663310.00916850,749.444444
JPY149.465040163.653110188.340852109.07985915,535,742.222222
BTC0.0000270.0000300.0000340.0000200.0000001

Convert Биткоин to other Popular World Currencies


Што е криптовалентност?

Cryptocurrencies се дигитални платежни средства кои делуваат како средство за размена според принципите на криптографијата за да обезбедат трансакции и да контролираат производство на валути.

Дигиталната валута, алтернативната валута и виртуелната валута се алтернативни термини за криптовекциите.

До денес, се создадени стотици криптовекутации - т.н. Altcoins.

Биткоин и неговите деривати користат децентрализирана контрола наспроти централизирани електронски пари / централни банкарски системи.

Децентрализирана контрола се однесува на употребата на базата на трансакции на блокхеин во улога на дистрибуирана книга.

Печатете ги листите и однесете ги со вас во чанта или паричник додека патувате.

на девизниот курс Биткоин до Ethereum = 18,42.

Сподели конвертор на валута?

Дали нашиот калкулатор за валута беше корисен? Потоа споделете! Со оваа врска можете да ги упатите вашите посетители и пријатели до нашиот конвертор на валути.