Monday 15 April 2024

1 USD до UAH - САД долар до Украина Hryvnia валута конвертор

Нашиот САД долар до Украина Hryvnia конвертор е актуелен со курсеви за размена од 15.04.2024. Внесете го дадениот износ што треба да се конвертира во полето лево од САД долар. Користете "Swap валути" - копчето за да ја направите стандардната валута. Кликнете на Украина Hryvnia или Украина Hryvnia за да конвертирате помеѓу таа валута и сите други валути.

САД долар до Украина Hryvnia калкулатор на девизниот курс

Кој е тековниот курс за САД долар до Украина Hryvnia?

Amount
From
To

1 САД долар =

39,56 Украина Hryvnia

1 USD = 39,56 UAH

1 UAH = 0,0253 USD

САД долар до Украина Hryvnia conversion - Курсна листа на ажурирани: 15 април 2024 13:30:15 CEST

САД долар курсот до Украина Hryvnia = 39,56

Send money globally

Secure and fast money transfers at great exchange rates with Xe. Learn more

Конверзија USD во Украина Hryvnia

Ја избравте изворната валута USD и целната валута Украина Hryvnia со количина 1 USD. Можете да изберете девизен курс во двете списоци за повеќе од 160 меѓународни валути. Девизниот курс се ажурира во редовни интервали и се прикажува во табеларна форма за вообичаени количини. Исто така, можете да ги видите историскиот курс на други посетители.

Конвертирај 1 САД долар (USD) и Украина Hryvnia (UAH) - Девизен курс конверзија Калкулатор

Конвертирај 1 USD (САД долар) до UAH (Украина Hryvnia) ✅ USD до UAH Конвертор на валути ✅ Калкулатор за конвертирање САД долар (USD) во Украина Hryvnia (UAH) ✅ користејќи тековни девизни курсеви.

Динамика на промените на трошоците на 1 САД долар ( USD ) во Украина Hryvnia ( UAH )

Споредете ја цената на 1 САД долар во Украина Hryvnia во минатото со моменталната цена во моментот.

Промени за недела (7 дена)

Датум Ден од неделата 1 USD до UAH Промени Промени %
April 15, 2024 понеделник 1 USD = 39.42751252 UAH - -
April 14, 2024 недела 1 USD = 39.34374631 UAH -0.08376621 UAH -0.21245623 %
April 13, 2024 сабота 1 USD = 39.41818755 UAH +0.07444124 UAH +0.18920730 %
April 12, 2024 петок 1 USD = 39.22337713 UAH -0.19481042 UAH -0.49421455 %
April 11, 2024 четврток 1 USD = 39.45084425 UAH +0.22746712 UAH +0.57992741 %
April 10, 2024 среда 1 USD = 38.95749737 UAH -0.49334688 UAH -1.25053567 %
April 9, 2024 вторник 1 USD = 38.89537145 UAH -0.06212592 UAH -0.15947102 %

девизниот курс

USDEURGBPCADJPYUAH
USD11.06521.24850.72680.00650.0254
EUR0.938811.17210.68230.00610.0238
GBP0.80090.853210.58210.00520.0203
CAD1.37581.46561.717810.00890.0349
JPY153.8750163.9095192.1175111.841213.9028
UAH39.427241.998449.226128.65690.25621

Земјите кои плаќаат со САД долар (USD)

Земјите кои плаќаат со Украина Hryvnia (UAH)

Претворете САД долар во други светски валути


USD до UAH калкулатор на девизниот курс

На САД долар е валута во Источен Тимор, Еквадор, Ел Салвадор, Маршалски Острови, Микронезија, Палау, Соединети Држави, Зимбабве. На Украина Hryvnia е валута во Украина. Симболот за USD е $. Симболот за UAH е ₴. Стапката на размена за САД долар беше последно ажурирана на April 15, 2024. Девизниот курс за Украина Hryvnia беше последен пат ажуриран на April 15, 2024. Факторот на конверзија USD има 5 значајни цифри. Факторот на конверзија UAH има 5 значајни цифри.

Печатете ги листите и однесете ги со вас во чанта или паричник додека патувате.

на девизниот курс САД долар до Украина Hryvnia = 39,56.

Сподели конвертор на валута?

Дали нашиот калкулатор за валута беше корисен? Потоа споделете! Со оваа врска можете да ги упатите вашите посетители и пријатели до нашиот конвертор на валути.